Zmarł prof. Leszek Szerszeń – wieloletni członek Klubu Polarnego

2 listopada 2019 roku, w wieku 91 lat zmarł prof. Leszek Szerszeń – pionier badań gleboznawczych na terenach polarnych.

W 1959 roku, w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego, brał udział w wyprawie naukowej na Spitsbergen, podczas której zgromadził obserwacje i materiały do rozprawy doktorskiej „Studia nad glebami strefy klimatu arktycznego na przykładzie południowo-zachodniego Spitsbergenu” obronionej w 1962 roku. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych uzyskał w 1972 roku na podstawie rozprawy „Wpływ czynników bioklimatycznych na procesy zachodzące w glebach Sudetów i Spitsbergenu”. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1982, a profesora zwyczajnego – w 1991 roku.

Prof. Leszek Szerszeń znany jest w środowisku naukowym jako pionier polskich polarnych badań gleboznawczych, propagator bioklimatycznego ujęcia genezy i przestrzennego zróżnicowania gleb górskich, a także badacz procesów degradacji gleb terenów przemysłowych (szczególnie w rejonie hutnictwa miedzi) i terenów górskich (rejon tzw. Czarnego Trójkąta, w tym Karkonoszy). Ostatnim dużym projektem koordynowanym przez prof. L. Szerszenia były badania nad skutkami wielkiej powodzi w  1997 roku.

Prof. L. Szerszeń był w latach 1975-1983 dyrektorem Instytutu Gleboznawstwa, Chemii Rolnej i Mikrobiologii Akademii Rolniczej we Wrocławiu, a w latach 1987-1993 – dyrektorem Instytutu Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska Rolniczego AR. W uznaniu dla zaangażowania w badania gleb górskich oraz w idee ochrony przyrody Sudetów pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego. Przez wiele lat był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego oraz Klubu Polarnego.

Prof. L. Szerszeń był cenionym badaczem i animatorem życia naukowego oraz popularnym nauczycielem akademickim. Wypromował ponad 100 magistrów oraz 7 doktorów.

Pogrzeb profesora odbędzie się 9 listopada o godz. 12 na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.