Niedźwiedzie i pingwiny w Chorzowie

22 listopada 2016 r. w katowickim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnięto konkurs na nowy pawilon dla zwierząt polarnych w chorzowskim ZOO. Według projektu kompleks o nazwie „Polaricum” ma zajmować teren 16 hektarów i mają tam zamieszkać zwierzęta z Antarktydy oraz Arktyki. Będzie to pionierskie przedsięwzięcie na skalę Europejską nie tylko ze względu na ilość zgromadzonych różnorodnych gatunków zwierząt. Inicjatorzy projektu chcą również pokazać jak wygląda życie na tych dwóch kontynentach w warunkach możliwie maksymalnie zbliżonych do naturalnych. Tak więc oprócz pingwinów, niedźwiedzi polarnych, reniferów i słoni morskich będzie można też między innymi obejrzeć góry lodowe.

Wstępnie szacowany koszt realizacji przedsięwzięcia to kwota rzędu 320 milionów złotych. Środki mają pochodzić m.in. z budżetu woj. śląskiego, a rozpoczęcie budowy „Polaricum”  planowane jest w 2018 lub 2019 roku. Projekt powstaje przy współpracy Chorzowskiego Ogrodu Zoologicznego i Centrum Studiów Polarnych na Uniwersytecie Śląskim.

Czytaj więcej:
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/slask/a/niedzwiedzie-polarne-i-foki-beda-mialy-pawilon-w-zoo-w-chorzowie,11490891/
http://slask.onet.pl/slaskie-zoo-chce-zbudowac-polaricum-poswiecone-zwierzetom-polarnym/g3t9l7
http://wyborcza.pl/1,75398,21016658,w-zoo-w-chorzowie-za-okolo-300-mln-zl-ma-powstac-polaricum-wizualizacje.html