W styczniu 2020 r. podczas spotkania „SIOS Polar Night Week” w Longyearbyen przedstawiono raport stanu nauki o środowisku na Svalbardzie (Raport State of Environmental Science in Svalbard).
Jest to drugi numer corocznej serii tego typu dokumentów publikowanych przez SIOS (The Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System). Wspomniana publikacja zawiera unikalny opis bieżących działań i współpracy naukowej na Svalbardzie oraz rekomendacje co do przyszłych badań.
W tworzeniu raportu brali udział Polacy:
- Przedstawiciele instytucji tworzących Centrum Studiów Polarnych:
Małgorzata Błaszczyk – Co-Editor, Uniwersytet Śląski;
Wojciech Gajek, Michał Malinowski, Mariusz Majdański, Michał Chamarczuk, Bartłomiej Luks, Marzena Osuch z Instytutu Geofizyki PAN – współautorzy rozdziałów: 04, 05, 10;
Piotr Markuszewski, Anna Rozwadowska z Instytutu Oceanologii PAN – współautorzy rozdziału 08;
Jacek Jania z Uniwersytetu Śląskiego – współautor rozdziału 04,
- Jakub Małecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – współautor rozdziału 04.
Pełny raport dostępny jest w sieci na stronie https://sios-svalbard.org/SESS_Issue2
“The Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System” to międzynarodowe konsorcjum 24 instytucji z 10 państw którego celem jest utworzenie systemu obserwacyjnego dla Svalbardu. System ten ma połączyć badania meteorologiczne, hydrologiczne, kriosferyczne, oceanologiczne i geofizyczne z procesami biologicznymi na lądzie i w morzu, które są monitorowane na wszystkich platformach badawczych uwzględniając również dane satelitarne. Będzie to więc zintegrowany system monitoringu i kontroli w tym sektorze Arktyki dla nieskrępowanego i pełniejszego wykorzystania pozyskanych danych przez międzynarodowe zespoły naukowe.