muzeumbadanpolarnyc

Muzeum Badań Polarnych w Puławach już wkrótce otwarte dla zwiedzających

Od lipca br. zostanie udostępnione dla zwiedzających Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Wśród eksponatów znajdują się  m.in. pamiątki pochodzące ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię takie jak rzeźby z kości morsa czy strój Eskimosa. Zwiedzający będą mogli też zobaczyć skuter śnieżny oraz sanie jakich używa się w stacjach polarnych. Dostępna do oglądania będzie kolekcja muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii. Zapowiedziano również otwarcie wakacyjnego kina polarnego.

W zbiorach muzeum zgromadzono liczne zdjęcia z polskich wypraw badawczych, kilkaset map i duży księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Placówka otrzymała w depozyt zbiór dwóch tysięcy eksponatów z dawnego Muzeum Regionalnego PTTK w Puławach. Wśród nich znajdują się starodruki, a także XIX-wieczne wydawnictwa, których autorką była księżna Izabella Czartoryska.

Trwają zaawansowane rozmowy na temat pozyskania śmigłowca MI-2, który w 1979 roku jako pierwszy polski statek powietrzny uniósł się nad kontynentem Antarktydy. Jest to jedna z 4 maszyn wykonanych w Świdniku na zamówienie Polskiej Akademii Nauk z przeznaczeniem do pracy w rejonach antarktycznych. Wspomniany egzemplarz o numerze rejestracyjnym SP-SPR był wykorzystywany w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego we Wschodniej Antarktydzie.

Więcej informacji na stronie muzeum: http://www.muzeumbadanpolarnych.pl/

Adres: Muzeum Badań Polarnych w Puławach,ul. Czartoryskich 6a, 24-100 Puławy