Koronawirus wstrzymuje prace badaczy polarnych

Instytut Geofizyki PAN zawiesza dostęp do Polskiej Stacji Polarnej
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i w trosce o bezpieczeństwo uczestników Wyprawy Polarnej IGF PAN przebywających w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie Instytut Geofizyki PAN podjął decyzję o zawieszeniu dostępu do placówki do dnia 11 kwietnia 2020 lub do odwołania. Komunikat dostępny jest na stronie https://hornsund.igf.edu.pl/aktualnosci/

MOSAiC – wstrzymana wymiana naukowców na dryfującym statku
MOSAiC (Multidisciplinary Drifting Observatory for the Study of Arctic Climate / Multidyscyplinarne obserwatorium dryfujące badające arktyczny klimat) to największy w historii projekt badawczy prowadzony w Arktyce, który prowadzony jest przez naukowców z Instytutu Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera w Bremerhaven. Ekspedycja rozpoczęła się jesienią 2019 roku, a jej trasa nawiązuje do arktycznej wyprawy Fridtjofa Nansena w latach 1893–1896. Rolę arktycznego obserwatorium dryfującego pełni statek „Polarnstern”, a w przedsięwzięciu biorą udział dziesiątki uczonych, którzy co kilka-kilkanaście tygodni zmieniają się na pokładzie statku. U jednego z uczestników „kolejnej zmiany” stwierdzono obecność koronawirusa. Zainfekowana osoba uczestniczyła 5 marca w warsztatach w Bremerhaven w Niemczech wraz z innymi członkami zespołu, z którymi miała w najbliższym czasie zmienić załogę. Wszyscy uczestnicy warsztatów zostali poddani kwarantannie, a misja jest opóźniona do momentu jej zniesienia.
https://mosaic-expedition.org/
https://www.nature.com/articles/d41586-020-00724-y?fbclid=IwAR2h_9HLK5jgwcVIcqdCmf0W0u_0jT-E2eQej5O5_0Iy7gOmQ82KK03XeJ4

rv Polarnstern (gwiazda polarna) – niemiecki lodołamacz badawczy Instytutu Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera w Bremerhaven. Satek  został oddany do użytku w 1982 roku i jest wykorzystywany głównie do badań w Arktyce i Antarktydzie. Jednostka ma długość 118 metrów i może przebić się przez lód o grubości 1,5 m z prędkością 5 węzłów.