Dzień Zimna Arktycznego w Europejskim Mieście Nauki 2024

Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki 2024 (EMN 2024). Tytuł ten przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. W ramach projektu realizowane są różne inicjatywy. Jedną z nich był „Tydzień zimna” trwający od 2 do 7.01.2024 roku.

W ramach imprezy odbyła się między innymi prelekcja wspominająca legendarnego himalaistę Jerzego Kukuczkę. Śpiewano na Rynku o zimnie, można było też zobaczyć pokaz rzeźbienia w lodzie.

Kilkudniowe spotkania to przede wszystkim liczne wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Piątkowy „Dzień Zimna Arktycznego” odbył się w Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się polarnicy i zawodowi ratownicy TOPR. Można było też obejrzeć archiwalne i współczesne filmy polarne zaprezentowane przez Silesia Film (Filmoteka Śląska). Część z nich jest dostępna na stronach FS:

Spitsbergen 1973 – https://filmotekaslaska.com/spitsbergen-1973
Film Jana Żyszkowskiego zeskanowany i zrekonstruowany w Filmotece Śląskiej

Interdisciplinary Polar Studies IPS-2023 – https://filmotekaslaska.com/interdisciplinary-polar-studies-ips-2023
Film z zeszłorocznych warsztatów zorganizowanych przez Centrum Studiów Polarnych, zrealizowany we współpracy CSP i Silesia Film.

Fot. Piotr Łepkowski, Marcin Łaciak